top of page

ŚLUB KOŚCIELNY? PLENEROWY?

Zaktualizowano: 12 maj 2019

Kolorowe, nietuzinkowe, oryginalne, wyszukane, zaskakujące - takie coraz częściej są polskie ceremonie ślubne. Klasyczny "konkordat" czy ślub w urzędzie stanu cywilnego w dzisiejszych czasach nie zawsze idą w parze z oczekiwaniami narzeczonych, którzy szukają alternatywy.


W Polsce nadal najpopularniejszymi rodzajami ślubów są: ślub cywilny zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego i ślub konkordatowy. Z punktu widzenia polskiego prawa, najważniejszy jest ten pierwszy - cywilny. Taki ślub można wziąć najszybciej, w każdym urzędzie stanu cywilnego na terenie Polski a plusem jest to, że stosunkowo szybko załatwia się też wszystkie związane z nim formalności.


Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak ślub konkordatowy, czyli taki łączący w sobie ślub cywilny i kościelny, uznawany zarówno przez polskie prawo jak i Kościół. W Polsce praktykowany jest od 1998 roku. Mogą wziąć go wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego, przy okazji ograniczając wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego do koniecznego minimum. Często mylony jest ze ślubem kościelnym, choć tamten nie posiada skutków prawnych.


Rzadko zdarza się, ale jednak - by pary brały jedynie ślub kościelny. Na takie rozwiązanie decydują się np. pary mieszane, w których jedna osoba pochodzi zza granicy i które ślub cywilny wzięły wcześniej poza granicami Polski, a tutaj przyjeżdżają na ceremonię kościelną. Decydując się na takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę fakt, że by wziąć jedynie ślub kościelny, czyli bez skutków prawnych, potrzebna będzie Wam zgoda biskupa.

Mówiąc o rodzajach ślubów, nie można nie wspomnieć o czymś co przez wiele lat mogliśmy oglądać jedynie w amerykańskich filmach - czyli ślub w plenerze. W romantycznym parku, nad brzegiem morza, w górach czy w ogrodzie przed pięknym pałacem - w takich lokalizacjach Pary Młode mogą powiedzieć sobie „tak” od 1 marca 2015 roku. Można w nich przebierać do woli jednak musi to być miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC.  


Uwadze tych z Was, którym marzy się ceremonia pozbawiona suchych formułek do wyrecytowania proponuję ślub humanistyczny - doceniany coraz bardziej przez pary nie tylko na Zachodzie ale i nad Wisłą. Czym jest? Ceremonią uszytą na Waszą miarę, jednak jest tu jedno ALE: w związku z tym, że ślub humanistyczny nie jest uznawany w świetle polskiego prawa cywilnego ani kościelnego, pary nieutożsamiające się z żadnym wyznaniem, najczęściej poprzedzają go cichym ślubem cywilnym. Potem w obecności wszystkich zebranych gości i celebranta ze Stowarzyszenia Humanistów, mówią sobie „tak”. Wyjątkowość ceremonii humanistycznych polega na zupełnej dowolności elementów, które się na nią składają - muzyki, słów, gestów. Jeżeli w amerykańskich filmach zawsze wzruszały Was przemowy jakie narzeczeni czytali sobie wzajemnie stojąc na ślubnym kobiercu, sami rozważcie taką właśnie formę ślubu. Niezapomnianą i dla Was i dla gości.コメント


bottom of page